Håndtering og bearbeiding – Veiledning for vindusprodusenter

    Produktbeskrivelse
    Pilkington Activ™ er et bestandig, belagt, selvrensende glass med nøytral farge som sammenlignet med vanlig floatglass ikke trenger rengjøring så ofte, samtidig som det gir klarere sikt under og etter regnvær. Det har god ripemotstand og varighet, og kan under de fleste forhold behandles på samme måte som vanlig floatglass.

    Under normale forhold vil det unike belegget bryte ned organisk forurensing på overflaten og øke vanndekningen på den belagte overflaten. Dette gjør at skitt lett vaskes vekk fra overflaten og vil i stor grad redusere behovet for manuell rengjøring.

    Pilkington Activ™ kan glasses som enkelt glass eller inkorporeres i et isolerglass med det selvrensende belegget i posisjon 1 utvendig.

    Man må imidlertid huske at Pilkington Activ™ er et kostbart produkt, og derfor er det viktig at det håndteres og bearbeides på korrekt måte. Det må glasses i henhold til Pilkingtons anbefalinger for å få maksimalt ut av de unike selvrensende egenskaper.

    Levering og lagring
    Produktet er et belagt glass, og man bør derfor være forsiktig under lossing og ved lagring slik at man unngår å skade overflaten.

    Beleggdetektor
    Pilkington Activ™ kan identifiseres ved hjelp av en håndholdt detektor mot den belagte overflaten, tilgjengelig hos din lokale Pilkington kontakt.

    Håndtering
    Belegget er hardt og skades ikke lett. Spesielle sikkerhetsforanstaltninger under lossing er således ikke nødvendig. Det kan brukes sugekopper på den belagte overflaten, men disse må være rene, tørre og være i god stand, og må ikke gli på overflaten.

    Når glasset skal håndteres manuelt, må det brukes rene bomulls- eller stoffhansker. Dersom glasset trenger noen form for merking, må denne plasseres på overflaten som ikke er belagt. Den belagte overflaten må ikke merkes med klebemerker eller vokskritt fordi dette kan være vanskelig å fjerne.

    Vasking
    Pilkington Activ™ er et hardt, bestandig belegg som legges på overflaten under produksjon av floatglass, men på samme måte som med ethvert belagt glassprodukt, bør det utvises forsiktighet under vask for å hindre skade på belegget. Det er svært viktig å passe på at ikke noe metallutstyr, f.eks. rengjøringsutstyr, kommer i kontakt med den belagte overflaten. Det gis følgende anbefalinger for maskinvasking, håndrengjøring og punktrengjøring av Pilkington Activ™.

    Håndvask / punktrengjøring
    Pilkington Activ™ kan rengjøres og vedlikeholdes for hånd. Det anbefales imidlertid å benytte et mildt, ikke-slipende rengjøringsmiddel i vannoppløsning, dvs. som ikke inneholder faste partikler i oppløsningen.

    Det må ikke benyttes slipende rengjøringsmidler.
    Vask/rengjør belegget ved å påføre oppløsningen på glasset med en ren, myk klut, svamp eller lignende, og skyll grundig med rent vann. Tørk glasset ved å stryke over med en myk klut som ikke loer. Pass på at ingen slipende partikler blir liggende mellom glasset og mediet du tørker med. I så fall kan det oppstå skade på belegget.

    Til punktrengjøring kan det benyttes vanlige ammoniakk- eller alkoholbaserte rengjøringsmidler beregnet for vindusvask. Det må imidlertid ikke brukes stålull eller barberblader på Pilkington Activ™ overflaten.

    Glassing
    Der hvor det er mulig bør man benytte metoder med ren, tørr pakning eller et system med oljefrie glassingskomponenter som ikke stivner. Pakningen bør være av høy kvalitet som minimerer silikonlekkasje fra pakningens overflate.

    Silikontetninger kan svette olje eller plastiseringsstoff inneholdende silikoner når de herder, og lenge etterpå. Slike materialer er meget vanskelige å fjerne fra glasset og belegget. De er vanligvis kun synlige når glasset/belegget er vått, og selv da vil de kun merkes på forskjellen i vanndråpeformen sammenlignet med ikke-forurenset glass. Man bør unngå å bruke smøremidler inneholdende silikon på pakninger. Uansett kan Pilkington Activ™ belegget forventes å bryte ned noen oljer og smøremidler over tid. Ved glassing inn i rammer skal det ikke brukes monteringstaper som inneholder olje (f.eks. silikon og/eller parafinvoks).

    NB: Under ingen omstendigheter må det benyttes sparkel med linfrøolje i forbindelse med Pilkington Activ™.

    Isolerglass er utstyrt med Pilkington Activ™ overflate som identifieres ved Pilkington Activ™-hologram. Hologrammet finnes nede i høyre hjørne av enheten på den belagte overflaten. Ved glassing bør hologrammet være synlig.

    I tilfeller hvor glasset blir liggende inntil nye blybeslag (f.eks. konservatiske installasjoner), vil hvit karbonavrenning fra blyet kunne avsette flekker på Pilkington Activ™, slik det også gjør på vanlig floatglass. Dette bør minimeres ved å ved å bruke patineringsolje eller Leadshield™ på beslaget når det er nytt.

    Leadshield™ er et varemeke tilhørende British Lead Mills.

    På samme måte som med alt glass, bør man sørge for at alkalisk avrenning fra betong, etc. ikke forekommer.

    Det er produsentens ansvar å sørge for at de ovenfor nevnte anbefalinger overholdes ved hver installasjon.

    Når Pilkington Activ™ glasses inn i en bygning, må det tas forholdsregler slik at eventuelle videre bygningsarbeider ikke flekker til eller skader belegget. Belegget må beskyttes mot forurensninger fra byggeplassen, som for eksempel sveising, rustavsetninger, sement, pussprodukter eller limstoffer.

    Etter at bygningsarbeidet er fullført, bør glasset rengjøres så snart det er mulig ved å skylle med vann for å fjerne alle spor av støv, slipende partikler etc. som kan ha hopet seg opp under byggingen. Spray eller påfør rengjøringsoppløsning på den belagte overflaten med en gjennomfuktet klut (et mildt rengjøringsmiddel og vann er å anbefale). Stryk forsiktig over det våte belegget med et rent håndkle eller en ren klut som ikke loer.

    Skyll med vann* og tørk av med et tørt, rent håndkle eller en tørr, ren klut som ikke loer slik at det nesten er tørt.

    Eventuell gjenværende fuktighet på overflaten vil fordampe og etterlate en ren overflate. Bruk av vinduspussernal på den belagte overflaten er ikke å anbefale. Dersom det er helt nødvendig å bruke nal, må det utvises spesiell forsiktighet for å unngå at metalldeler kommer i kontakt med belegget, eller at smusspartikler kommer under bladet på nalen og dras over belegget.

    Transport og lagring av isolerglass
    Under produksjon av isolerglass må det tas forholdsregler for å sikre tilstrekkelig beskyttelse av den belagte overflaten. Det bør benyttes avstandsstykker eller mellomleggsmateriale under lagring og transport. Den belagte overflaten kan også dekkes med standard plastinnpakning dersom det kreves ekstra beskyttelse.

    Det bør tas forholdsregler slik at kantene på glasset ikke skades under transport, lagring og installasjon.

    Etterbestillinger, fargeavvik
    Produksjonstoleranser kan forårsake små fargeavvik mellom forskjellige partier i produksjonen. Disse er minimale innenfor én produksjonskjøring. I tilfelle glass til et prosjekt må leveres over en lengre periode, må dette opplyses til produsenten slik at fargeavvik kan minimaliseres.

    Overflatebehandling
    Bly-, fargeovertrekk og/eller georgianske sprosser kan vanligvis legges på Pilkington Activ™ overflaten. Pilkington Activ™ vil imidlertid kun beholde sin selvrensende egenskap på den del av overflaten som ikke dekkes med bly-, fargeovertrekk og/eller georgianske sprosser.
    Følg anbefalingene i seksjon 6 når det gjelder silikoner.

    Gjenvinning
    Pilkington Activ™ kan gjenvinnes som floatglass. Man må likevel følge alle nasjonale regler ved avskaffelse av glasset.

    Last ned veiledningen (PDF-format)
    Håndtering og bearbeiding – Veiledning for vindusprodusenter
    *Dersom vannkvaliteten er meget hard (dvs. høyere enn 180ppm kombinert innhold av kalsiumkarbonat, CaCO3 og magnesiumkarbonat, MgCO3), bør skyllevannet myknes gjennom en husholdningsvannmykner eller ved å tilsette et par dråper rengjøringsmiddel (oppvaskmiddel klarer seg) til hver liter vann.

    Opplysningene i dette dokumentet gir generell veiledning om hva som er den beste praksis under håndtering, bearbeiding og glassing med Pilkington Activ™. Det utgjør imidlertid ikke noen fremstilling eller garanti når det gjelder produktet, dets egenskaper eller dets egnethet for enhver anvendelse.

    Pilkington plc fraskriver seg herved ethvert ansvar som måtte oppstå på bakgrunn av eventuelle feil eller utelatelser i denne publikasjonen, og for alle konsekvenser som måtte oppstå ut fra at man støtter seg til den.

    Pilkington Activ™ og logoen er varemerker tilhørende Pilkington plc.