Veiledning for videreforedlere - Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse
Pilkington Activ™ er et bestandig, belagt, selvrensende glass med nøytral farge som sammenlignet med vanlig floatglass ikke trenger rengjøring så ofte, samtidig som det gir klarere sikt under og etter regnvær. Det har god ripemotstand og varighet, og kan under de fleste forhold behandles på samme måte som vanlig floatglass.

Under normale forhold vil det unike belegget bryte ned organisk forurensing på overflaten og øke vanndekningen på den belagte overflaten. Dette gjør at skitt lett vaskes vekk fra overflaten og vil i stor grad redusere behovet for manuell rengjøring.

Pilkington Activ™ kan glasses som enkelt glass eller inkorporeres i et isolerglass med det selvrensende belegget i posisjon 1 utvendig.

Man må imidlertid huske at Pilkington Activ™ er et kostbart produkt, og derfor er det viktig at det håndteres og bearbeides på korrekt måte. Det må glasses i henhold til Pilkingtons anbefalinger for å få maksimalt ut av de unike selvrensende egenskaper.

Pilkington Activ™ klassifiseres som belagt glass klasse-A i henhold til EN 1096.

Levering og lagring
Pilkington Activ™ leveres vanligvis på stativer pakket i kvanta og på en slik måte som passer for glass av tilsvarende tykkelse og størrelse.

Pilkington Activ™ kan leveres med belegget vendt ut eller inn på stativet.

På samme måte som andre Pilkington-produkter, er glasset og den belagte overflaten beskyttet med et mellomlagsmateriale som motvirker fukt anløping og avslipning mellom de enkelte lag.

Produktet er imidlertid et belagt glass og man bør derfor være forsiktig under lossing og ved lagring slik at man unngår å skade overflaten.

Etter levering bør glasset lagres tørt, stående oppreist og godt understøttet i henhold til gjeldende praksis.

Beleggdetektor
Pilkington Activ™ kan identifiseres ved hjelp av en håndholdt detektor mot den belagte overflaten. Denne er tilgjengelig hos din lokale Pilkington kontakt.

Håndtering

Belegget er hardt og skades ikke lett. Spesielle sikkerhetsforanstaltninger under lossing er således ikke nødvendig.

Det kan brukes sugekopper på den belagte overflaten, men disse må være rene, tørre og være i god stand, og må ikke gli på overflaten.

Når glasset skal håndteres manuelt, må det brukes rene bomulls- eller stoffhansker.

Dersom glasset trenger noen form for merking, må denne plasseres på overflaten som ikke er belagt. Den belagte overflaten må ikke merkes med klebemerker eller vokskritt fordi dette kan være vanskelig å fjerne.

Kantsliping
Pilkington Activ™ vil alltid befinne seg på den utvendige flaten, og kantsliping er derfor ikke nødvendig.

Forpakning / videresalg
Når Pilkington Activ™ skal pakkes for transport med den belagte overflaten ubeskyttet, bør man legge på et fint, jevnt mellomsjikt med pulver eller bruke et standard papirsjikt.
Ved festing til paller eller stativer, må man sørge for at stropper eller andre festeinnretninger ikke kommer i direkte kontakt med den belagte overflaten.

Skjæring
Glasset må skjæres med den belagte flaten vendt opp. Dette for å unngå at glasspartikler på skjærebordet skader belegget. Det må utvises forsiktighet dersom skarpe kanter, metallmålebånd, skjærestenger eller skjærekniver legges på overflaten da dette kan skade belegget.

Produksjonspersonell bør ha på seg hansker og forkle for å beskytte den belagte overflaten fra kontakt med beltespenner eller metallgjenstander, og man må være forsiktig med klokkereimer og smykker.

Hansker må være rene og bør kontrolleres for å se etter at de ikke etterlater avtrykk på den belagte overflaten.

Når glasset skal skjæres automatisk, vil innstilling av trykk på skjærehjul og brekkstyrke være veldig lik som for floatglass. Dersom det benyttes smøremiddel, bør dette være av en type som sprer seg raskt. Hjulets levetid kan imidlertid bli forkortet selv ved skjæring for hånd, men det er ikke nødvendig å endre type hjul.

Ettersom glasset vanligvis vil bli bearbeidet med den belagte overflaten vendt opp, bør det utvises spesiell oppmerksomhet under deler av arbeidet som innebærer kontakt med den øvre flaten (f.eks. under legging av snittet) for å sikre at det ikke lages merker i belegget.

Ved håndskjæring av glasset på den belagte siden, kan det føles annerledes enn når man skjærer floatglass.

Vasking
Pilkington Activ™ er et hardt, bestandig belegg som legges på overflaten under produksjon av floatglass, men på samme måte som med ethvert belagt glassprodukt, bør det utvises forsiktighet under vask for å hindre skade på belegget. Det er svært viktig å passe på at ikke noe metallutstyr, f.eks. rengjøringsutstyr, kommer i kontakt med den belagte overflaten. Det gis følgende anbefalinger for maskinvasking, håndrengjøring og punktrengjøring av Pilkington Activ™.

Maskinvasking
Det skal ikke være noe problem å maskinvaske Pilkington Activ™ ved å bruke maskinfabrikantens anbefalinger gjeldende en gitt glasstykkelse. Dette gjelder tilstrekkelig vannstrøm gjennom alle dyser, bruk av anbefalte vanntemperaturer, børster i god stand innstilt til riktig høyde og ikke roterende når glasset er stasjonært, og rene luftkniver og filtere.

For å oppnå best resultat, bør Pilkington Activ™ overflaten transporteres gjennom vaskeren med belegget vendt unna glassets støtteruller. Dette vil minske eventuell kontakt med belegget som kan nødvendiggjøre ytterligere punktrengjøring.

Det bør fortrinnsvis benyttes glassrengjøringsmiddel anbefalt av maskinfabrikanten. Sluttskylling bør skje med rent de-ionisert vann (konduktivitet: < 30µS/cm) oppvarmet til minst 40°C.

Det må under ingen omstendigheter brukes slipende rengjøringsmidler, hydrogenfluorsyre, fluorforbindelser eller sterke alkalier på den belagte overflaten.

Vask for hånd / punktrengjøring
Pilkington Activ™ kan rengjøres og vedlikeholdes for hånd. Det anbefales imidlertid å benytte et mildt, ikke-slipende rengjøringsmiddel i vannoppløsning, dvs. som ikke inneholder faste partikler i oppløsningen.

Det må ikke benyttes slipende rengjøringsmidler.
Vask/rengjør belegget ved å påføre oppløsningen på glasset med en ren, myk klut, svamp eller lignende, og skyll grundig med rent vann. Tørk glasset ved å stryke over med en myk klut som ikke loer. Pass på at ingen slipende partikler blir liggende mellom glasset og mediet du tørker med. I så fall kan det oppstå skade på belegget.

Til punktrengjøring kan det benyttes vanlige ammoniakk- eller alkoholbaserte rengjøringsmidler beregnet for vindusvask. Det må imidlertid ikke brukes stålull eller barberblader på Pilkington Activ™ overflaten.

Laminering
Pilkington Activ™ passer både for laminering med PVB autoklav og støpelaminering. I begge tilfeller må det lamineres med belegget vendt ut, bort fra folien, for å bevare glassets selvrensende egenskaper.

Lamineringsprosesser vil normalt ikke skade Pilkington Activ™ belegget. Man bør imidlertid være forsiktig slik at overskytende materiale fra folien ikke hefter på den belagte overflaten, da dette kan bli vanskelig å fjerne fullstendig (se Vasking).
Herding

Pilkington Activ™ , kan (på samme måte som floatglass) varmestyrkes eller fullherdes etter at det er skåret i riktig størrelse. Før en av disse prosesser gjennomføres, bør imidlertid belegget vaskes og tørkes.

Ved håndtering av glasset bør man bruke rene bomulls- eller stoffhansker for å unngå å skitne til beleggoverflaten med hånd- eller fingeravtrykk, da slike kan bli brent inn i overflaten under prosessen. Den belagte overflaten må være synlig ren før glasset går inn i herdeovnen.

Belegget bør normalt vende opp i herdeovnen for å minske muligheten for skade på belegget. Det er imidlertid mulig å bearbeide glasset med belegget vendt ned forutsatt at rullene i herdeovnen er rene og at glasset ikke sklir eller forskyves under transporten gjennom prosessen. Dette er nødvendig når man ønsker glass med for eksempel Pilkington Activ™ og silketrykk.

Belegget må imidlertid ikke vendes nedover mot svingbare ruller. Den slipende rubbebevegelsen fra ruller som dreier mot belegget, vil avsette merker som kan være vanskelige å fjerne.
Det må utvises forsiktighet for å unngå å overopphete Pilkington Activ™ under varme- eller herdeprosessen, da dette kan skade belegget og ødelegge den selvrensende effekten. Overoppheting vil normalt vises som uforholdsmessig bølging i glasset. For å eliminere dette problemet, bør man benytte en kaldere glasstemperatur under prosessen.

Herdeparametrene for bearbeiding av Pilkington Activ™ er de samme som for Pilkington Optifloat™ av tilsvarende tykkelse.
Isolerglass

Glassoverflaten på Pilkington Activ™ er kompatibel med en rekke tetningsmasser inkludert Hotmelt Butyls, polysulfider, polyuretaner og 2-komponent silikoner. Hvis det kommer overskytende tetningsmasse på den belagte overflaten, bør man bruke en myk klut dynket i metylisert sprit eller aceton for å fjerne tetningsmassen mens denne fortsatt er våt (følg anbefalte helse- og sikkerhetsforskrifter for bruk av slike kjemikalier). Hvis tetningsmassen rekker å tørke, anbefales samme metode for å fjerne den, men oppgaven vil bli vanskeligere. Det må under ingen omstendigheter brukes barberblad, stålull eller slipemidler.

Påse at det ikke oppstår noen metallisk kontakt med den belagte overflaten når enheten monteres.

Straks isolerglassenheten er ferdig, må man forsikre seg om at den belagte overflaten er beskyttet mot mekanisk skade, som for eksempel oppskraping.

Pilkington Activ™ overflaten på isolerglassenheten identifiseres ved å benytte Pilkington Activ™-hologrammet. Hologrammet skal festes i nedre høyre hjørne av enheten, på den belagte overflaten, slik det fremgår av følgende diagram: