Pilkington Nivalan tehdas laajentaa

25 August 2010
Eristyslaseja ikkuna- ja oviteollisuudelle valmistava Pilkington Nivalan tehtaan tuotteille on ollut kysyntää taantumasta huolimatta. Tuotannon pullonkaulaksi on hyvän kysynnän myötä muodostunut lasin leikkuu tuotantoa varten. Routien sulettua alkoi laajennustyö, jolla tehdas saa 1000 m² lisää tilaa.

”Toisaalta nyt on hyvä aika rakentaa, työvoimaa on vielä saatavilla ja mikäli energiamääräykset vielä parin vuoden päästä tiukentuvat niin meillä on kapasiteettia asiakkaiden tarpeisiin. Tehtaalle tämä on tosi mahtava asia”, kertoo tehdaspäällikkö Teemu Ohtamaa. Laajennus alkaa olla nyt valmiina rakennuksen osalta ja laiteasennukset päästään aloittamaan elokuun lopulla.

Pilkington on johtava eristyslasitoimittaja ikkuna- ja oviteollisuudelle Suomessa, jossa sillä on tehtaat Nivalassa ja Forssassa. Asiakassuhteen rakentaminen ja pitkäjännitteisyys niin toimitusvarmuuden kuin kannattavuuden suhteen ovat olleet Nivalan eristyslasitehtaan kulmakiviä, jolla myös taantuman aikaan on riittänyt töitä. Tehdas työllistää noin 50 henkeä.