Pilkington Automotive Finland Oy juhlistaa 60-vuotista toimintaansa

12 May 2009
Arvi Artaman omakotitalon kellarissa Raumalla syntyi 60 vuotta sitten suomalaisen teollisuuden haara, joka perustui taivutettuun lasiin. T:mi Ar-Va perustettiin 13.5.1949. Yrityksen nimi ja koko on muuttunut 60 vuoden saatossa ja kantaa nyt nimeä Pilkington Automotive Finland Oy.
Lasia taidolla maailman rakennuksiin ja ajoneuvoihin jo vuodesta 1949

Merkkipäivää juhlistetaan eri tavoin Suomen tehtailla. Henkilökunnalle tarjotaan juhlalounas, juhlavuoden logo ”Lasia taidolla maailman rakennuksiin ja ajoneuvoihin jo vuodesta 1949” otetaan käyttöön mm. postileimassa ja historianäyttely lähtee kierrokselle eri toimipisteisiin. Tämän lisäksi toimipaikkakohtaisesti vuotta juhlistetaan mm. järjestämällä perhepäiviä.

Ensimmäiset tuotteet olivat 50-luvulla kellonlaseja, loisteputkivalaisimien suojia ja mm. olympiavuoden kunniaksi tuhkakuppeja matkamuistoiksi. Laminoidut tuulilasit tulivat päätuotteeksi 60-luvun alussa. Myös tuulilasin valmistuksessa käytetyt koneet muodostuivat vientituotteeksi. Koneiden suunnittelua, valmistusta ja myyntiä varten perustettiin vuonna 1964 oma yhtiö, Lamino Ky.

Yritys on ollut Pilkingtonin omistuksessa vuodesta 1975 ja vuonna 2006 japanilainen NSG Group osti Pilkingtonin koko osakekannan. Suomen tehtaiden tuotanto on osa NSG Groupin globaalia tuotannon suunnittelua.

Konsernilla on Suomessa 1200 työntekijää. Turvallisuus on tärkeintä ja johtava perusarvo. Pilkington Automotive Finland Oy onkin Suomen turvallisimpia teollisuustyöpaikkoja.

Pilkington Automotive Finland Oy:llä on ajoneuvolasitehtaat Ylöjärvellä, Tampereella ja Laitilassa. Yritykseen kuuluvat myös tasolasia valmistava Pilkington Lahden Lasitehdas Oy, Nivalassa ja Forssassa ovat eristyslaseja rakennusteollisuudelle valmistavat tehtaat ja Espoossa toimii varaosalasien tukkuliike. Pilkington Marine on laivojen vaativia lasituksia toimittava
yksikkö Laitilassa.