Skip navigation

Pilkington Optifloat™ Opal

Om glaset

Pilkington Optifloat™ Opal är ett klart floatglas med syraetsad yta. Det ger ett fullvärdigt, diffust naturligt ljus. Det mattetsade glaset är det perfekta valet när du vill skapa interiörer med en mjuk framtoning. Släpper in nästan lika mycket ljus som vanligt klarglas men sprider det mjukt och behagligt. Ytfinishen skapas genom att glaset syraetsas och resulterar i en slitstark yta som klarar bearbetning, t.ex. härdning och kantslipning. Detta matta glas ger ett mycket bra insynsskydd och är idealiskt för fönster, mellanväggar, glasdörrar, möbler, glashyllor och som väggbeklädnad.

Fördelar

  • Pilkington Optifloat™ Opal är ett translucent floatglas av mycket hög kvalitet som kännetecknas av hög ljustransmission, utmärkta insynsskyddande egenskaper och enkel hantering.
  • Högre ytfinish än blästrat glas.
  • Kan bearbetas som vanligt floatglas
  • Idealiskt till ljusa interiörer och vacker avskärmning
  • Tillverkas i 4, 6, 8 och 10 mm tjocklek

   Var kan jag köpa denna produkten?

Skicka e-post med information om du är privatkund, arkitekt eller i glasbranschen, så sänder vi namnet på närmaste inköpsställe.